دسته‌ها

HLS چیست (HTTP Live Streaming)؟

HLS

HLS یک فرمت تطبیقی مبتنی بر HTTP برای انتقال داده های ویدئویی و صوتی از سرورهای رسانه به صفحه بینندگان است. صرف نظر از اینکه در حال تماشای پخش مستقیم از طریق برنامه ای در تلفن همراه خود هستید یا محتوای درخواستی را در تلویزیون هوشمند خودتماشا می کنید ، این احتمال وجود دارد که استریمینگ HLS در این امر دخیل باشد. این امر به ویژه اگر از دستگاه Apple استفاده می کنید بسیار محتمل است.

درگزارش های ارائه شده بر مبنای تاخیر در پخش استریم در سال 2019  ، بیش از 45 درصد از شرکت کنندگان اظهار داشتند که از پروتکل HLS برای توزیع محتوا استفاده می کنند. محبوبیت HLS نسبت به جایگزین های آن را می توان با سازگاری با پخش و کیفیت تجربه تضمین کرد. این به این دلیل است که همه دستگاه های Mac ، Android ، Microsoft و Linux می توانند جریان های ارائه شده با استفاده از HLS را پخش کنند.

Basic-RTMP-to-HLS-Workflow

با HLS ، توزیع کنندگان محتوا می توانند از تجربه مشاهده عالی در طیف وسیعی از دستگاه ها اطمینان حاصل کنند ، در حالی که برای تحویل جهانی به شبکه تحویل محتوا (CDN) متکی هستند. مقیاس و کیفیت به طور سنتی قربانی تحویل سریع شده است ، اما همه چیز با انتشار Low-Latency HLS اپل تغییر می کند.

HLS  چگونه کار می کند؟

استریم ویدئویی HLS به جای اینکه به عنوان جریان مستمر اطلاعات ارائه شوند ، به بخشهایی از داده ها (که به آنها قطعات یا بسته ها نیز گفته می شود) تقسیم می شوند. این فاصله از نحوه ارائه جریانها به طور سنتی باعث می شود که جریان با کیفیت بالاتر به تعداد بیشتری از بینندگان برسد. با این وجود ، تأخیر بیشتر می شود ، بنابراین اکثر توزیع کنندگان محتوا محتوای جریان خود را با استفاده از پروتکل پیام رسانی در زمان واقعی (RTMP) رمزگذاری می کنند و پس از رسیدن به سرور رسانه ، مجدداً آن را برای تحویل HLS بسته بندی می کنند.

کدگذاری برای جریان بیت تطبیقی

برای ارائه با کیفیت ترین جریان ممکن به همه تماشاگران از جمله کسانی که دارای صفحه نمایش کوچک و اتصالات ضعیف هستند-پخش HLS به طور پویا وضوح تصویر را با شرایط هر فرد تطبیق می دهد.

به نام جریان تطبیقی ​​بیت تطبیقی ​​، این امر به پخش کنندگان اجازه می دهد تا استریم های  با کیفیت بالا را به کاربران با پهنای باند و قدرت پردازش فوق العاده ارائه دهند ، در حالی که مواردی را که در بخشهای سرعت و قدرت فاقد هستند نیز در خود جای دهد.

به جای ایجاد یک پخش زنده در یک نرخ بیت ، یک ترانسیتر (که معمولاً در سرور رسانه قرار دارد) برای ایجاد جریانهای متعدد در نرخ بیت و وضوح مختلف استفاده می شود. سپس سرور بالاترین وضوح جریان ممکن را برای صفحه نمایش و سرعت اتصال هر بیننده ارسال می کند.

ایجاد چندین اجرا از یک پخش زنده واحد به جلوگیری از بافر یا وقفه جریان کمک می کند. علاوه بر این ، با افزایش قدرت سیگنال بیننده از دو نوار به سه ، پخش به طور پویا تنظیم می شود تا عملکرد برتر را ارائه دهد.

برخلاف پروتکل RTMP که در ارتباط با Flash player استفاده می شود ، HLS می تواند به راحتی برای تحویل با استفاده از وب سرورهای معمولی در سراسر شبکه تحویل محتوا (CDN) مقیاس بندی کند.

CDN ها با به اشتراک گذاشتن حجم کار در شبکه ای از سرورهای HTTP ، افزایش تماشای ویروسی و مخاطبان زنده بزرگتر از حد انتظار را در بر می گیرند.

CDN ها همچنین با ذخیره کردن بخش های صوتی و تصویری به بهبود تجربه بیننده کمک می کنند.

HLS پروتکل محبوب رسانه ها و بینندگان